عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

عمر کامپوزیت ، رنگ پذیری و جرم

عمر و دوام کامپوزیت  یک از رایج ترین پرسش های تمام مراجعین محترم می باشد،برای درمان کامپوزیت نمی توان عمر و دوام دقیقی اعلام کرد ، به طور کلی درمان کامپوزیت شرایطی دارد که با انجام این شرایط میتوان عمر این درمان را بالا برد.

فردی که برای اولین بار دندان های خودش را کامپوزیت می کند هیچ عادتی به آنها ندارد و حس میکند چیزی اضافی روی دندان هایش قرار گرفته است، که در واقعیت هم همین است.اما با گذشت زمان دهان به کامپوزیت ها عادت کرده و برای فرد عادی خواهد شد.

 

کامپوزیت ونییر

برای اینکه کامپوزیت های سالم و بدون شکستن داشته باشید باید چندین نکته را در نظر داشته باشید و رعایت کنید.

  • نکته اول :با کلاس شوید! بعد از انجام کامپوزیت در نحوه خوردن خود بیشتر دقت کنید و مثل یک فرد با کلاس غذا بخورید. به طور مثال به جای گاز زدن سیب، سیب را با چاقو قطعه قطعه کنید و بعد با دندانهای عقب میل کنید.به جای گاز زدن لقمه های سفت مثل نان باگت ، قسمتی از نان را با دست یا چاقو کات کنید و سپس میل نمایید.
  • نکته دو :بیشتر از دندان های عقب برای خوردن غذا کمک بگیرید، برای مثال تخمه وآجیل را با دندان های عقب بشکنید و هیچ وقت با دندانهای جلو که کامپوزیت شده اقدام به شکستن تخمه نکنید.
  • نکته سه : بهداشت دهان و دندان را بیشتر و مرتب رعایت کنید.برخی از افراد فکر میکنن چون کامپوزیت ها رنگ سفید دارند یعنی نیازی به مسواک و نخ دندان دیگه نیست!در حالی که باید بیشتراز قبل بهداشت و نظافت دهان و دندان رعایت بشه و مورد توجه قرار بگیره.
  • نکته چهار : نخ دندان حتما بعد از هر وعده غذایی استفاده بشه،نخ دندان باید با دقت و حوصله کشیده شود تا آسیبی به کامپوزیت ها واردنشود.
  • نکته پنج :مصرف خوراکی های رنگی را کم کنید و یا بعد از مصرف خوراکی های رنگی حتما حداقل آب غرغره کنید. مثل قهوه یا چای پررنگ

آیا کامپوزیت دچار تغییر رنگ و جرم می شود ؟

اگر فکر میکنید امروز کامپوزیت کنید و چند روز بعد رنگ کامپوزیت ها بشه مثل رنگ طبیعی دندونهای خودتون سخت در اشتباهید! کامپوزیت رنگ نمی گیرد، اگر موارد گفته شده در این صفحه رعایت نشود ممکن است جرم بگیرد.

به مثال زیر توجه کنید:

تصور کنید  با کفش سفیدی که به تازگی خرید کردید به پارک و پیاده روی می روید، ممکن است طی گذشت چند روز کفش کثیف شده و اون رنگ سفید روز اول دیگه به چشم نیاد، در این صورت شما کفش رو با شستن و دستمال کشیدن  یا انداختن توی لباسشویی مثل روز اول میکنید. کامپوزیت هم دقیقا همینطوره ، اگر جرمی روی کامپوزیت قرار بگیره میتوان با پولیش مثل روز اول کرد.

آیا کامپوزیت دچارشکستگی می شود ؟

بافت کامپوزیت شکننده است همین امر سبب میشود که زود لب پر شده و یا بخشی از آن کنده شود،اما جای نگرانی نیست چرا که به راحتی قابل ترمیم و اصلاح است. اگر موارد گفته شده در این مطلب را رعایت کنید میتوان گفت امکان شکستن کامپوزیت به صفر خواهد رسید.

به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید بخشی از دیوار اتاقتان که رنگ سفیدی دارد به اندازه یه نقطه خراب شده و آسیب دیده، در این شرایط آیا کل دیوار را برای اصلاح تنها اون قسمت مورد نظر تخریب میکنید ؟ یا کل دیوار را مجدد رنگ میزنید ؟ معمولا در این شرایط تنها همون بخش مد نظر با استفاده از بتونه پر شده و سپس رنگ زده می شود (تنها در همون نقطه )

کامپوزیت هم همینطور است اگر دچار لپ پریدگی شود تنها همون بخش مورد ترمیم قرار گرفته می شود که زمان ترمیم بین ۱۵ دقیقه الی ۳۰ دقیقه می باشد.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *